Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych już niedługo

Szkoła ponadgimnazjalna, to nowy etap w życiu każdego nastolatka. Nowe znajomości, nowi nauczyciele i wymagania. Gro dzieci doskonale wie, czy po gimnazjum chce iść do 3-letniego liceum, czy może do 4-letniego technikum, inni zaś wybierają szkołę zawodową. Co zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły? Jak przygotować się odpowiednio do rekrutacji do poszczególnych szkół? Jakie dokumenty złożyć, na czym skupić się najbardziej? O tym poniżej.

Kiedy złożyć wniosek do Szkoły pierwszego wyboru

Proces rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dla niektórych może wydawać się trudny i niezrozumiały. Dawniej, kiedy dziecko kończyło 8 klasę, wybierało szkołę i zdawało egzamin. Obecnie dostanie się do wymarzonego liceum lub technikum nie jest takie proste. Okazuje się bowiem, że należy wybrać trzy szkoły, do których chcemy złożyć dokumenty, jednak oryginały dostarczamy jedynie do szkoły pierwszego wyboru. Do pozostałych dwóch mamy obowiązek dostarczyć jedynie kopie potwierdzone z oryginałem.

Dokumenty do wybranych przez ucznia szkół należy złożyć w określonym terminie.

Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie dokumenty wymagają poszczególne szkoły. Nie ma bowiem określonego szablonu, z którego mogą skorzystać szkoły ponadgimnazjalne, w związku z czym każda szkoła wymaga innego kompletu. Oczywiście są podstawowe dokumenty, które należy przygotować do każdej z wybranych szkół. Ich listę podajemy poniżej:

Każdy uczeń powinien zapamiętać, do których szkół składał wnioski i tam dostarczyć odpowiednie dokumenty. Jeśli w danym mieście funkcjonuje elektroniczna rekrutacja i uczeń złożył dokumenty do szkół właśnie w tej miejscowości, wystarczy, aby komplet dokumentów dostarczył do szkoły pierwszego wyboru.

To co ważne i o czym bezwzględnie należy pamiętać - szkoły prowadzą rekrutację wg zasad ustalonych przez siebie. Nie ma ogólnych przepisów, które pokazują, jak powinny być prowadzone rekrutacje do szkół.

Po złożeniu dokumentów, komisja rekrutacyjna ma 3 dni na sprawdzenie dokumentów i przeprowadzenie rekrutacji. Najczęściej jest to początek lipca. Po tym czasie ogłaszana jest w szkole lista kandydatów, którzy zakwalifikowali się do przyjęcia oraz lista tych, którym się nie udało. Listy te zawierają imiona i nazwiska uszeregowane alfabetycznie. Na liście tej powinna znaleźć się informacja o najniższej liczbie punktów z egzaminu gimnazjalnego, która uprawnia do przyjęcia do pierwszej klasy. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji, kandydaci zobowiązani są do złożenia oświadczenia potwierdzającego wolę nauki w wybranej szkole. Jeśli nie jest to szkoła pierwszego wyboru, muszą dostarczyć oryginały dokumentów.

Jakie kryteria obowiązują podczas przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej?

Poza własnymi kryteriami, które określają szkoły, istnieją podstawowe, które muszą obowiązywać podczas rekrutacji w każdej szkole ponadgimnazjalnej. Należą do nich:

Powyższe kryteria zawsze są brane pod uwagę w każdej szkole ponadgimnazjalnej. Pamiętajcie o tym, jeśli marzycie o określonej przyszłości.

Jakie szkoły najczęściej są wybierane - statystyki

Jak wiadomo, każde dziecko marzy o byciu dorosłym. Takim momentem dla wielu jest wybór odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej. Jak kształtują się te wybory. Otóż jeszcze 5-6 lat temu najwięcej dzieci chciało iść do liceum ogólnokształcącego, na drugim miejscu uplasowało się technikum, potem liceum profilowane, a na samym końcu szkoła zawodowa. Obecnie nastawienie dzieci się zmienia. Gro z nich woli iść do technikum i szkoły zawodowej.Twierdzą oni, że po tych typach szkół mają wyuczony zawód, który pozwala im iść do pracy. Nie oznacza to jednak, że nie chcą iść a studia, owszem chcą. Wiedzą jednak, że po technikum również nie ma z tym problemu, ba - łatwiej nawet dostać się na kierunki techniczne.

 • Liceum Ogólnokształcące

  Liceum Ogólnokształcące

  Lokalizacja: WARMIŃSKO-MAZURSKIE / szczycieński / Szczytno / Szczytno

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące JERZEGO LANCA 10
  SZCZYTNO 12-100


  więcej »

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 5 Samochodowo - Mechatroniczne w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25
 • II Liceum Ogólnokształcące

  II Liceum Ogólnokształcące

  Lokalizacja: ŚLĄSKIE / m. Sosnowiec / M. Sosnowiec / Sosnowiec

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące Parkowa 1
  Sosnowiec 41-200


  więcej »

 • Trzyletnie liceum Ogólnokształcące dla dorosłych

  Trzyletnie liceum Ogólnokształcące dla dorosłych "Szkoleniowiec"

  Lokalizacja: WIELKOPOLSKIE / średzki / Dominowo / Dominowo

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące Centralna 3
  Dominowo 63-012


  więcej »

 • Technikum NR 9

  Technikum NR 9

  Lokalizacja: PODKARPACKIE / m. Rzeszów / M. Rzeszów / Rzeszów

  Dane adresowe:
  Technikum Matuszczaka 7
  Rzeszów 35-084


  więcej »

 • Liceum Ogólnokształcące w Żarnowie

  Liceum Ogólnokształcące w Żarnowie

  Lokalizacja: ŁÓDZKIE / opoczyński / Żarnów / Żarnów

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące 17-go stycznia 15
  Żarnów 26-330


  więcej »

 • Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Kozienicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
 • BLUE Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Gdańsku

  BLUE Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Gdańsku

  Lokalizacja: POMORSKIE / m. Gdańsk / M. Gdańsk / Gdańsk

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące Kartuska 128
  Gdańsk 80-244


  więcej »

 • LO w zespole

  LO w zespole

  Lokalizacja: LUBELSKIE / łęczyński / Puchaczów / Puchaczów

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące Mickiewicza 19
  Puchaczów 21-013


  więcej »

 • III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu

  III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu

  Lokalizacja: LUBELSKIE / m. Zamość / M. Zamość / Zamość

  Dane adresowe:
  Liceum ogólnokształcące Kilińskiego 15
  Zamość 22-400


  więcej »